بهترین روش ارزیابی عملکرد کارکنان

بهترین روش ارزیابی عملکرد کارکنان

روش‌های ارزیابی عملکرد، اشاره‌های متعددی به فرآیندهایی دارند که برای سنجش استانداردها واجرای آنها در کسب و کارهای موردنظر بررسی می شوند. هر کسب و کاری با مسئولیت‌ها وظایف خاصی همراه است که باید به‌ طور دقیق و با استفاده از معیارهای تعیین‌ شده مدیریت شوند. فرآیند ارزیابی به مدیران کمک می‌کند تا عملکرد کارکنان را به‌ طور کامل مورد بررسی قرار دهند. روش ‌های ارزیابی عملکرد به تجزیه و تحلیل صلاحیت‌ ها، ویژگی‌ها، کیفیت‌ها، مهارت‌ها، ظرفیت و پتانسیل کاری کارکنان کمک می‌کند. ارزیابی عملکرد کارکنان به مدیران این امکان را می ‌دهد که افراد با استعداد را شناسایی کرده و برنامه ‌هایی برای توسعه و رشد برای آن‌ها طراحی کنند. همچنین، افرادی که با عملکرد برتر به ‌طور مستقیم به اهداف مشخصی دست‌ یافته‌اند، می‌توانند با دریافت پاداش‌ها و امتیازات معنوی و مادی تشویق شوند. در ادامه ی این پست، به توضیح کامل فرآیند ارزیابی می پردازیم و در نهایت بهترین نرم افزار ارزیابی عملکرد کارکنان را معرفی می کنیم.

 ارزیابی عملکرد کارکنان چیست؟

فرآیند ارزیابی عملکرد، به تلاش و پیشرفت کارکنان برای انجام وظایف خود و دستیابی به اهداف مشخصی اشاره دارد. هر کسب و کاری دارای مسئولیت‌های خاصی است که بر اساس استانداردهای تعیین‌ شده باید به اتمام برسند. ارزیابی عملکرد به عملیاتی می‌گویند که با تعیین، مقایسه و نمره‌دهی به استانداردهای اجرایی، عملکرد کارکنان را ارزیابی می ‌کند. این فرآیند کمک می‌کند تا صلاحیت، ویژگی‌ها، کیفیت، مهارت، ظرفیت و آینده‌ی کارکنان مشخص شود. ارزیابی عملکرد کارکنان به عنوان یک وظیفه مدیریتی، استانداردهای شغلی را تعیین می‌کند تا عملکرد کارکنان در مقایسه با این استانداردها چقدر مطابقت دارد. از طریق ارزیابی عملکرد، می‌توان نقاط ضعف و قوت هر پرسنل را تشخیص داد. این فرآیند کمک می‌کند تا ویژگی‌ها و توانایی‌های کارکنان سنجیده شود و از طریق آن، تصمیماتی درباره ارتقای شغلی، نیاز به آموزش، و بهبود توانایی‌ها اتخاذ شود.

ارزیابی عملکرد پرسنل

 مزایای ارزیابی عملکرد کارکنان

ارزیابی عملکرد یک مفهومی است که از آن در محیط‌های مختلفی از جمله محیط کار و تحصیل شنیده‌ایم، اما همیشه به درستی درک آن را نداشته‌ایم. از طریق این مفهوم، عملکرد افراد و شاید حتی خودمان را مورد ارزیابی قرار می‌دهیم، اما شاید کاربرد و مزایایی که به همراه دارد را ندانیم. از دوران کودکی، ما همواره به دنبال الگوها و مدل‌هایی بوده‌ایم که با آن‌ها رفتار و عملکرد خود را مقایسه کنیم. این الگوها می‌توانند والدین، مربیان، یا حتی همکاران و مدیران ما باشند. آنها به ما بازخورد می‌دهند و میزان پیشرفت و توانایی‌هایمان را ارزیابی می‌کنند. این عمل، در واقع همان ارزیابی عملکرد است که به شیوه‌های مختلف در زندگی‌ مان پیدا می‌شود. به عبارت دیگر، از طریق ارزیابی عملکرد، می‌توانیم عملکرد خود و دیگران را مورد سنجش و بررسی قرار دهیم و سپس بازخورد لازم را دریافت کنیم. این فرآیند نه تنها به ما کمک می‌کند تا نقاط قوت و ضعف خود را بشناسیم، بلکه به دیگران هم فرصت می‌دهد تا ما را راهنمایی کنند و به ما کمک کنند بهترین نسخه از خودمان را پیدا کنیم.

 چرا ارزیابی عملکرد کارکنان ضروری است؟

می‌توان گفت که مدیریت منابع انسانی به عنوان یکی از ارکان اساسی در دستیابی به اهداف نهایی سازمان می باشد و از اهمیت بسزایی برخوردار است. تحقیقات و مطالعات متعددی بر روی ارزش و اهمیت ارزیابی عملکرد کارکنان انجام شده است. نتایج این تحقیقات، تأکید می ‌کنند که انجام این فرآیند به شیوه صحیح، در نهایت منجر به افزایش بهره‌وری، افزایش گردش مالی، و افزایش سود و درآمد سازمان خواهد شد. اما به طور متناسب با این نتایج، ارزیابی عملکرد کارکنان به طور مستقیم ارتباطی با بخش مالی یا استراتژی‌های بازاریابی سازمان ندارد. پس چگونه می‌تواند باعث افزایش سودآوری شود؟

در واقع، ارزیابی عملکرد کارکنان می‌تواند به چندین شکل به بهبود عملکرد مالی سازمان کمک کند. اولاً، با ارزیابی عملکرد، میزان بهره‌وری و کارایی کارکنان مورد بررسی قرار می‌گیرد و این بهبود کارایی می‌تواند به طور مستقیم منجر به کاهش هزینه‌ ها و افزایش سودآوری شود. ثانیاً، ارزیابی عملکرد می‌تواند به واقعی‌ تر شدن فرآیندهای انتخاب و استخدام کارکنان نیز کمک کند، که این امر باعث افزایش کیفیت نیروی کار و کاهش هزینه‌ های مرتبط با استخدام می‌شود. به علاوه، با افزایش رضایتمندی و انگیزه کارکنان از طریق بازخورد مثبت و توسعه حرفه ‌ای، ارزیابی عملکرد می‌تواند باعث افزایش ماندگاری و کاهش نرخ ترکیب‌های کاری شود، که این نیز به توازن و استحکام بیشتر سازمان کمک می‌کند و در نهایت منجر به افزایش سودآوری می‌شود. در نتیجه، ارزیابی عملکرد کارکنان ، اگر با دقت و صحیح انجام شود، می‌تواند بهبود عملکرد مالی سازمان را تضمین کند و در مسیر به دست آوردن اهداف مالی و استراتژیکی سازمان کمک مؤثری باشد.

شاخص های ارزیابی عملکرد کارکنان

تدوین شاخص‌ها و اضافه کردن آن‌ها به فرم ارزیابی عملکرد کارکنان یکی از ابتدایی ‌ترین مراحلی است که برای شروع باید انجام داد. پیشنهاد می ‌شود قبل از تعیین این شاخص ‌ها، ارزش‌های سازمانی خود را به طور جامع مشخص کنید و برای همه ی  پست‌ ها ی کاری شرح وظایف کنید. در تدوین شاخص‌ها، باید به خصوصیت ‌هایی که قابلیت اندازه‌گیری دارند توجه کنید. به عنوان مثال، استعداد یا ویژگی‌های ذاتی هر فرد، معیارهای قابل اندازه‌گیری نیستند و نباید به عنوان شاخص در فرم ارزیابی عملکرد کارکنان در نظر گرفته شوند. به طور مثال شاخص های زیر را می توانید در نظر داشته باشید:

 • توان اجرایی
 • کیفیت وظایف انجام شده
 • میزان خلاقیت در پروژه ها
 • نظرات مشتریان در مورد کارکنان
 • میزان فروش
 • مدیریت زمان و نظم

 

نرم افزار ارزیابی عملکرد پرسنل

نرم افزار ارزیابی عملکرد تسکینو

آیا می‌خواهید عملکرد کارکنان خود را بهبود بخشیده و بهره وری سازمان خود را افزایش دهید؟ آیا به دنبال یک راهکار کارآمد برای ارزیابی عملکرد کارکنان و مدیریت بهتر منابع انسانی هستید؟

نرم‌افزار ارزیابی عملکرد کارکنان تسکینو با هدف بهبود فرآیند ارزیابی عملکرد ،مدیریت پروژه ها و تسهیل مدیریت منابع انسانی طراحی شده است. این نرم‌ افزار کاربردی و قدرتمند امکاناتی فراوانی را ارائه می‌دهد که به شما کمک می‌کند عملکرد کارکنان را بهبود بخشیده و سازمان خود را به سمت رشد و پیشرفت هدایت کنید.با استفاده از نرم‌ افزار ارزیابی عملکرد تسکینو، شما قادر خواهید بود تمامی بخش های سازمان خود را مدیریت و ارزیابی کنید. بخشی از امکانات برجسته نرم افزار مدیریت وظایف تسکینو به ذکر زیر می باشد:

 •  ایجاد گزارش‌های جامع و تحلیلی از عملکرد کارکنان برای ارائه به مدیران و تیم‌های مدیریتی
 • ثبت پروژه های کاری و ارزیابی آن پس از پایان
 • ثبت وظایف و ارجاع آن به پرسنل سازمان
 • تنظیم یادآور برای وظایف ثبت شده
 • ثبت چک لیست های کاری
 • حضور و غیاب کارکنان براساس لوکیشن آنلاین
 • ثبت کارهای انجام شده در قالب گزارش کار
 • قابل استفاده در پلتفرم های دسکتاپ ، اندروید و IOS
 •  رابط کاربری فارسی زبان و حرفه ای

 

با استفاده از نرم ‌افزار ارزیابی عملکرد کارکنان تسکینو ، بهبود عملکرد کارکنان ، افزایش بهره‌وری و رشد پایدار سازمان خود را تجربه کنید.