تحلیل سیستم مالی، نیاز سنجی نرم‌ افزار پیش از خرید نرم افزار

تحلیل سیستم مالی، نیاز سنجی نرم‌ افزار پیش از خرید نرم افزار

با توجه به اینکه امروزه بیشتر عملیات ثبت و کنترل اطلاعات توسط کامپیوترها انجام می‌شود ثبت وقایع مالی از اهمیت بسیاری برخوردار است، یکی از اولین اقدامات هر مجموعه پس از شروع به کار تهیه نرم‌افزار مالی است. نرم افزارهای مالی و اداری شامل زیر سیستم‌های بسیاری است که همیشه و برای تمام کاربران کاربرد نخواهد داشت پس لازم است پیش از تهیه نرم‌افزار نیازهای آن شرکت و مجموعه را شناخت.

نیاز سنجی و ارائه راهکار برای تهیه نرم‌افزار

مشکل هیچ شرکت و مجموعه‌ای نداشتن نرم‌افزار نیست، بلکه تهیه نرم‌افزار ابزاری است جهت رفع نیاز اصلی و با توجه به اینکه این نیاز و مشکل هر بنگاه اقتصادی مختص همان کسب و کار است، پس پیش از اینکه به خرید و انتخاب نرم افزار حسابداری فکر کنید بهتر است بر روی مشکل و عارضه‌ای که این نیاز را برای شما ایجاد کرده تمرکز کنید. شناخت مشکل و تحلیل دقیق آن به شما در انتخاب کمک خواهد کرد. هر نرم‌افزاری توانایی‌ها و قابلیت‌های خاص خودش را دارد. این توانایی ممکن است برای یک کسب و کار بسیار مفید باشد و برای کسب کار دیگر نا کارآمد. بطور مثال نرم‌افزاری که برای شرکت‌های متوسط تولید شده بطور قطع مناسب فروشگاه نیست. حتما پیش از خرید نرم‌افزار از مشاوره و تحلیل نیاز نرم‌افزار استفاده کنید.

ایده آل نگری یا آینده نگری در نیاز سنجی و تحلیل نرم‌افزار

برای بررسی و تحلیل مشکل، ایده آل ها را فراموش کنید. ایده آل نگری درتحلیل ممکن است زمان اجرا ایجاد دردسر کند. فقط بر روی مشکلات موجود تمرکز کنید و سعی کنید راه حل دقیق و کامل برای مسائله موجود را پیدا کنید. مسئله شما چیزی نیست که ممکن است در آینده اتفاق بیفتد، مسئله شما آن چیری است که در حال حاضر با آن مواجه هستید. آینده نگری خوب است اما همیشه آینده نزدیک را در نظر بگیرید. عمر یک نرم‌افزار بطور متوسط سه سال است قرار نیست مسائل ده سال آینده را امروز مطرح کنید.

مشخصات تولیدکننده نرم افزار مالی و اداری خوب

یکی از مهمترین گزینه‌هایی که در انتخاب نرم‌افزار باید مد نظر داشت تولیدکننده نرم‌افزار است. تولیدکننده یک نرم‌افزار باید خصوصیات زیر داشته باشد.

1) در تحلیل و نیاز سنجی پیش از خرید شما را همراهی کند: هدف رفع نیاز و عارضه یابی کار شماست پس فروشنده خوب باید حتما به مشکلات شما گوش بدهد و برای حل آنها راهکار ارائه کند.

2) پشتیبانی و ارائه خدمات قوی توسط شرکت تولید کننده نرم‌افزار مالی: تمام نرم افزارهای مالی روشی برای پشتیبانی و پاسخگویی به سوالات شما دارند اما توجه به این نکته که شما مستقیما با شرکت اصلی در تماس باشید بسیار مهم است. ارائه پشتیبانی توسط نماینده یک ضعف است. در صورتی که نیاز به تغییر در نرم‌افزار و برنامه نویسی برای شما باشد، بهتر است این نیاز بطور مستقیم با تولید کننده مطرح شود نه واسطه.

3) راه‌های تماس با پشتیبانی: هرچه راه‌های تماس بیشتری وجود داشته باشد سرویسی که دریافت می‌کنید با ارزشتر است. قطعا اگر قرار است فقط خدمات از طریق تلفن ارائه شود به نسبت خدمات اینترنتی و حضوری ارزش کمتری خواهد داشت.

انواع راه‌های تماس می‌تواند به شرح ذیل باشد.

  • • سایت پرسش و پاسخ مشتریان
  • • خدمات و مشاوره تلفنی
  • • چت آنلاین
  • • پشتیبانی اینترنتی
  • • سرویس و خدمات حضوری

4) پویایی و قابلیت تغییر نرم‌افزار: همانطور که گفتیم عمر نرم‌افزار حدودا سه سال است، اگر تولید کننده بر اساس نیاز روز تغییرات را در نرم‌افزار ایجاد کند شما می‌توانید سالها از یک نرم‌افزار استفاده کنید، اگر این پویایی وجود نداشته باشد بعد از چند سال مجبور به تغییر نرم‌افزار خواهید شد.

5) قابلیت پیاده‌سازی نیازها و تغییرات شما: هر شرکتی با هر اندازه‌ای مسائل و مشکلات خاص خود را دارد مطمئن شوید که فروشنده یا تولیدکننده نرم‌افزار مسائل شما را بررسی می‌کنند نسبت به تغییرات لازم در نرم‌افزار اقدام می‌کنند. این نیاز ها ممکن است در آینده برای شما ایجاد شود پس وجود یک تیم همراه نرم‌افزاری بسیار مفید است