IMG-LOGO

7 عامل موفقیت یک وب‌سایت

2 سال قبل

7 عامل موفقیت یک وب‌سایت

موفقیت یک وب‌سایت هدف اصلی شکل‌گیری هر وب‌سایتی است. همه ما پس از بازدید از یک وب‌سایت، به صورت طبیعی در خصوص خوب یا بد بودن آن وب‌سایت به نظری خواهیم رسید. بعضی از سایت‌ها برای ما بسیار خوش آیند هستند و باعث بازگشت چند باره ما به آن وب‌سایت در مرورهای بعدیمان در اینترنت می‌شود ولی برخی دیگر از وب‌سایت‌ها را برای اولین و آخرین بار است که مشاهده می‌کنیم و رغبتی برای مراجعه مجدد به آن نداریم. اما چه چیزی تعیین کننده این است که یک وب‌سایت از نظر ما خوب است یا بد؟ برای تک تک افراد به صورت شخصی عواملی وجود دارد که مطابق با نیازها و سلیقه‌های آن فرد رتبه‌دهی خوب یا بد یک وب‌سایت را تعیین می‌کند و به همین علت ما نمی‌توانیم به صورت قطعی خوب یا بد بودن یک سایت را تشخیص دهیم ولی بسیاری از ما بر اساس عوامل مشابهی به این نتیجه دست پیدا می‌کنیم. در ادامه ما 7 عامل را که فکر می‌کنیم بیشترین نفوذ را در این تصمیم گیری دارند بیان میکنیم.

1) هدف/ مهمترین عامل موفقیت یک وب‌سایت

هر وب‌سایتی باید به صورت دقیق هدف خود را مشخص نماید. مدیران وب‌سایت و بلاگرها باید درک قوی از آنچه می‌خواهند به مخاطب خود القا کنند داشته باشند تا بتوانند برای رسیدن به آن هدف برنامه ریزی نمایند که چگونه سایت را مدیریت کنند، چه محتوایی آماده کنند، چه پیامی را به بازدید کننده ارسال نمایند و تمام آن‌ چیزی که به عهده یک مدیر وب‌سایت است. متاسفانه بسیاری از مدیران سایت‌ها با عجله و بدون تفکر در خصوص هدف ایجاد وب‌سایت خود کار را شروع می‌کنند و به صورت مقطعی در دسته‌های مختلفی شروع به فعالیت می‌کنند که با توجه به عدم ثبات و هدفگیری مناسب، توان وب‌سایت در جهت‌های مختلفی تقسیم می‌شود و این پراکندگی باعث عدم کسب موفقیت می‌گردد. هدف باید نسبتا خاص باشد، به طور مثال هدفی مانند اینکه من می‌خواهم به بزرگترین کسب و کار اینترنتی در کشور برسم هدف مناسبی نیست و به صورت دقیق بیان کننده آن چیزی که شما می‌خواهید انجام دهید نمی‌باشد. به جای این شما می‌توانید بگویید من می‌خواهم از طریق وب‌سایتم مرجع اصلی معرفی خدمات خود و ارائه خدمات پشتیبانی به مشتریان خود باشم. این هدف‌گذاری حتی باید قبل از طراحی سایت باشد، طراحی سایت شما نیز باید به گونه‌ای باشد که بتواند هدف شما را سریعتر محقق و به مخاطب القا کند. اینکه جایگذاری عناوین، المان ها چگونه باشد، رنگ‌بندی سایت و نحوه نمایش چگونه تعریف شود کاملا مرتبط با این هدف می‌باشد. هرچه شما بتوانید سریعتر، روانتر و با بیان هنرمندانه این هدف را به مخاطب القا کنید، شانس بیشتری در کسب موفقیت و القای حس رضایت به بازدیدکننده خواهید داشت.

2) وضوح راهی برای کسب موفقیت سایت

ممکن است وب‌سایت شما هدف مناسبی هم داشته باشد، اما آیا این هدف به روشنی برای بازدید کننده قابل فهم و درک است؟ در برخی از طراحی‌های وب‌سایت پیچیدگی‌ها و عوامل گرافیکی و افکت‌های تصویری باعث به حاشیه رفتن و سردرگمی بازدید کننده می‌شود به صورتی که بیشترین توان بازدیدکننده به درگیر شدن در خصوص چگونگی کارکرد وب‌سایت می‌شود و یا یک پیام که فاقد ارزش کافی برای بازدید کننده است بارها در قسمت‌های مختلف سایت تکرار می‌شود. همواره در طول طراحی وب‌سایت باید در نظر گرفت که به صورت واضح هدف سایت به بازدید کننده منتقل گردد. این وضوح با توجه به دسته‌بندی‌های محتلف سایت‌ها می‌تواند متفاوت باشد، برای یک وب‌سایت فروشگاهی، اطلاع رسانی دقیق در خصوص محصولات، نحوه ارسال، تمایزات فروشگاه و این موارد باید کاملا روشن و واضح برای بازدید کننده روش گردد. برای یک سایت خبری تحلیلی نوع هدف‌گیری و دسته‌بندی اخبار یا مطالبی که در سایت قرار می‌گیرد باید روشن گردد تا به تصمیم مخاطب برای مشترک سایت شدن و استفاده مکرر از این سایت را تسهیل نماید. همچین وب‌سایت‌های خدمات دهنده هم با توجه به خدماتی که ارائه می‌دهند باید توضیحات کامل و واضحی از فعالیت و روند کاری خود ارائه دهند. در برخی موارد وضوح از طریق ساده کردن وب‌سایت محقق می‌گردد. ساده کردن وب‌سایت تمام زوائد و شلوغی‌های سایت را حذف می‌کند و به صورت روش به سمت هدف خود می‌رود. یکی از دلایلی که امروزه طراحی مینیمالیسم رونق گرفته همین موضوع است.

3) قابلیت استفاده نیاز اولیه کاربران سایت

هر وب‌سایتی که می‌خواهد موفق باشد لازم است که مردم بتوانند از آن استفاده نمایند. سبک طراحی و ظواهر سایت هرگز نباید جایگزین کارایی و قابلیت استفاده بودن وب‌سایت گردد. این قابلیت استفاده برحسب نوع وب‌سایت‌ها متفاوت است. به طور مثال، یک وب‌سایت تجارت الکترونیک باید به خوبی بتواند محصولات را نمایش دهد، قسمت جستجوی مناسبی داشته باشد، سبد خرید و روند فروش متناسب با خرید داشته باشد و یک وب‌سایت خبری باید دسته‌بندی مناسب، تگ‌بندی مطالب، تسهیل در امر خواندن مطالب با رنگ‌بندی و سایزبندی قلم‌ها و زمینه و … داشته باشد. سایت‌هایی که مشکل در قابلیت استفاده خود دارند همواره در تلاشند تا بازدید کننده خود را با عوامل مختلفی در سایت نگه دارند اما چیزی که مشخص است، با توجه به سهولت تعویض سرویس‌دهنده‌ها در اینترنت برای بازدیدکنندگان، آنها با کمترین مشکلی در روند کاری خود اقدام به ترک سایتی می‌نمایند که قابلیت استفاده مناسبی نداشته باشد.

4) دسترس پذیری عاملی برای کسب موفقیت سایت

اغلب دسترس‌پذیری و قابلیت استفاده با هم معنا می‌شود ولی می‌توانیم آنها را دو عامل مجزا نیز بدانیم. اینکه یک محتوا از چه طریقی، جستجو شود و به مخاطب ارائه شود و همچنین وب‌سایت با چه مرورگرها، سیستم‌عامل‌ها و یا دستگاه‌هایی قابلیت کارکرد داشته باشد را دسترس پذیری می‌نامیم. ممکن است یک وب‌سایت به خاطر ساختار طراحی بازدیدکنندگان را مجبور به استفاده از یک مرورگر خاص و یا سیستم عامل مشخصی نماید. این عوامل باعث از دست رفتن کاربر خواهد شد. معمولا وب‌سایت‌های موثر دارای سطح دسترس پذیری وسیعی می‌باشند و به مخاطب خود اجازه انتخاب می‌دهند.

5) تمرکز بر روی کاربر اولویت طراحی سایت

بازدیدکننده یا کاربر هدف اصلی ما در یک سایت است پس باید هدف و تمرکز ما برای براورده کردن نیازهای کاربر باشد. در بسیاری از موارد، در پروسه‌های طراحی وب‌سایت اهداف اصلی صاحب سایت از نیازهای مورد نظر کاربران آن سایت پیشی می‌گیرد و با یکدیگر همخوانی ندارند. این یعنی ما برای طراحی یک وب‌سایت، قبل از اینکه فکر کنیم ما چه می‌خواهیم از وب‌سایتمان به دست بیاوریم، بدانیم کاربر چه چیزی را می‌خواهد از وب‌سایت ما به دست آورد، پس از اینکه این موارد را برای کاربر فرآهم کردیم، اهداف خود را نیز در آن بگنجانیم تا بیشترین بهره را از سایت برده و رضایت بازدید کننده را کسب کنیم. نیازهای کاربر همواره مقدم بر خواست‌های مدیر یا صاحب وب‌سایت است.

6) جابجایی در محتوا یا ناوبری در سایت

امکان جابجایی در محتواهای سایت یا ناوبری در وب‌سایت یکی از عواملی است که هم مرتبط با قابلیت استفاده و هم مرتبط با دسترس پذیری می‌باشد ولی یکی از مهمتری عوامل برای ایجاد رضایت کاربر می‌باشد. حتما ما می‌خواهیم که یک کاربر بیش از یک صفحه از سایت ما را بازدید کند، اینکه چگونه بتوانیم سایر محتواهای مورد نیاز کاربر را به او نشان دهیم کار طراحی ناوبری می‌باشد. بسیاری از وب‌سایت‌ها از روش های معمول ناوبری در سایت خود استفاده می‌کنند که بیشتر کاربران نیز با آن آشنا هستند. روش‌هایی مثل منوی اصلی که به ارائه لینک‌های صفحات و مطالب پرکاربرد سایت می‌پردازد، نقشه سایت، امکان جستجو بر حسب تگ‌ها و دسته‌ها، صفحات راهنما و درباره ما و … نیز از جمله صفحاتی هستند که کاربران به دنبال یافتن آنها برای رسیدن به نتیجه مورد نظر خود در سایت می‌باشند. همچنین لینک‌های مختلفی در هر صفحه قرار می‌گیرد که به کاربر کمک می‌کند تا محتواهای مرتبط با موضوع مورد علاقه خود را در سایت راحتتر پیدا کند. هر چه این موارد مرتبط‌تر و مورد نیاز بیشتر بازدیدکنندگان باشد، در کسب موفقیت شما در وب‌سایت تاثیر بیشتری خواهد گذاشت. در این بین سیستم‌های نیمه هوشمند تشخیص سلایق کاربران کارایی بسیاری دارد.

7) ظاهر سایت

آخرین عامل ذکر شده در این لیست ظاهر وب‌سایت است اما این آخر بودن به معنی کم اهمیت بودن نیست. ظاهر یک وب‌سایت از عوامل اصلی تعیین کننده در موفقیت یک سایت است. هر وب‌سایتی برنده جایزه بهترین طراحی نمی‌شود، اما سایت‌های موفق می‌توانند متناسب با نیازهای سایت، اهداف، دسترس پذیری و امکان کاربری آسان طراحی گردند و سپس به ظواهر و تناسبات آن با خواسته کاربر بپردازند. یکی از عوامل موفقیت در ایجاد ظاهر کاربر پسند استفاده از روانشناسی در طراحی وب‌سایت است که قبل تر در خصوص آن صحب کردیم. روندهای طراحی وب‌سایت، بسیار سریع و متناسب با تکنولوژی های جدید در حال تغییر است و یک وب‌سایت زمانی می‌تواند به موفقیت دست یابد که درک داشته باشد در این رقابت همیشه باید به روز باشد. بسیاری از وب‌سایت‌های موفق روند بازطراحی خود را هر چند سال یکبار تکرار می‌کنند تا بتوانند بهترین خدمات را بر اساس تکنولوژی‌های روز به کاربر ارائه دهند. طراحی یک سایت باید تکمیل کننده محتوای یک سایت باشد، نه یک رقیب برای محتوای سایت! در نظر داشته باشید که همواره سبک طراحی وب‌سایت با پیام و هدف سایت نیز باید تناسب داشته باشد تا بتوان بهترین بازخورد را از کاربر دریافت کرد.