IMG-LOGO

2585 43 ثبت نظرات

اینترنت مصرفی تان را مدیریت کنید

یک سال قبل

اینترنت مصرفی تان را مدیریت کنید
اگر شما از میزان دانلود فیلم , سریال , موزیک و دیگر دیتا های خود آگاهی دارید و حجم کلی و تقریبی آنها را محاسبه نموده‌اید اما همچنان احساس می‌کنید که حجم ترافیک ماهانه اینترنت شما بسیار زودتر از حد انتظار تمام می‌شود بهتر است به نکات زیر توجه و این موارد را نیز بررسی کنید.
بسیاری از کاربران از کاهش ناگهانی حجم ترافیک و یا تمام شدن آن گله دارند. در ادامه راهکار های مناسب برای جلوگیری از مصرف حجم اینترنت را معرفی می‌کنیم.
ترافیک یا حجم اینترنت که به مجموع میزان دانلود و آپلود شما در اینترنت باز می‌گردد یکی از مسائل مهم و حیاتی برای کاربران ایرانی است چرا که هنوز کیفیت و خدمات سرویس‌دهی اینترنت در ایران به صورت محدود و حجمی و یا تنها با اسم نامحدود و با قیمت‌های بالا عرضه می‌شود ، از این رو بسیاری از کاربران از کاهش ناگهانی حجم ترافیک و یا تمام شدن آن گله دارند ، در ادامه سعی می‌کنیم مواردی که در کاهش حجم ترافیک تاثیر گذار هستند را بررسی و راهکارهای مناسب برای جلوگیری از مصرف حجم اینترنت را معرفی کنیم.
دلایل تمام شدن سریع حجم اینترنت و روش های جلوگیری از آن
اگر شما از میزان دانلود فیلم ، سریال ، موزیک و دیگر دیتا های خود آگاهی دارید و حجم کلی و تقریبی آنها را محاسبه نموده‌اید اما همچنان احساس می‌کنید که حجم ترافیک ماهانه اینترنت شما بسیار زودتر از حد انتظار تمام می‌شود بهتر است به نکات زیر توجه و این موارد را نیز بررسی کنید.
1) آپدیت خودکار سیستم عامل کامپیوتر یا گوشی
یکی از مهم ترین موارد که اغلب بدون اطلاع کابر و به صورت خودکار و پیش‌فرض در سیستم‌عامل‌ها صورت می‌گیرد آپدیت خودکار سیستم عامل است ، این مورد در ویندوزهای جدید نظیر ویندوز ۱۰ بسیار آزار دهنده است و باعث کند شدن سرعت اینترنت و پایان یافتن حجم اینترنت می‌شود. خوشبختانه در اکثر گوشی‌ها و سیستم‌عامل‌های محبوب مثل اندورید آپدیت هسته سیستم عامل به صورت دستی انجام می‌گیرد اما در صورتی که حجم مصرف دیتا شما به صورت ناگهانی افزایش یافته است حتما پیشنهاد می‌کنیم بخش آپدیت سیستم عامل گوشی و سرویس‌های مربوط به آن مثل Google Services را چک کنید.
2) بازی های آنلاین
بازی های آنلاین نظیر کلش آف کلنر (Clash of Clans)، وارکرفت (Warcraft) و.. که امروز بسیار در بین کاربران از محبوبیت زیادی برخوردار هستند با توجه به روند طولانی بازی و مدت زمان اتصال به اینترنت، دیتا نسبتا زیادی را مصرف می‌کنند و اگر ترافیک ماهیانه اینترنت شما نسبتا محدود و کم است پیشنهاد می‌کنیم حتما به صورت زمان‌بندی‌شده بازی‌ها را انجام دهید.
3) آپدیت خودکار و پنهانی نرم‌افزار‌های کامپیوتر و اپ‌های گوشی
مورد دیگری که شبیه به آپدیت سیستم عامل است و دشمن جان حجم اینترنت شما هستند ، آپدیت‌های پنهانی نرم‌افزارهای سیستم‌عامل‌های کامپیوتر و گوشی است که معمولا به صورت پیش‌فرض و بدون اطلاع کاربر انجام می‌شوند نرم‌افزارهای نظیر فایرفاکس ، تلگرام کامپیوتر و.. بدون اطلاع کاربر خود را به نسخه‌های جدیدتر آپدیت می‌کنند و در گوشی نیز نرم‌افزارهایی نظیر بازار ، سرویس‌های گوگل و.. نیز در صورت نیاز پس از اتصال به اینترنت خود را اتوماتیک آپدیت می‌کنند. پیشنهاد می‌کنیم حتما گزینه آپدیت خودکار این نرم‌افزارها را غیر فعال کنید.
4) دانلود خودکار مدیا توسط اپ‌های چت
اپ‌های چت نظیر تلگرام ، واتس اپ ، لاین و.. که این روز تقریبا هر کاربر فعال گوشی‌های هوشمند و دنیای اینترنت در آنها عضو است برخی از مدیاهایی که توسط کاربران دیگر برای شما ارسال می‌شود نظیر عکس ، آهنگ و دیگر فایل‌ها را به صورت اتوماتیک دانلود می‌کنند. حجم موارد دانلود شده برخی اوقات براحتی به چندین گیگ میرسد و می‌تواند بسیار سریع ترافیک ماهیانه شما را از تمام کند.
در اکثر نسخه‌های جدید این نرم‌افزارها همانند نسخه جدید تلگرام قابلیت غیر فعال کردن دانلود خودکار وجود دارد پس حتما آنها را مجددا بررسی کنید تا ناخواسته حجم اینترنت شما توسط مطالب ارسالی کاربران دیگر از بین نرود.
5) پخش خودکار موزیک و ویدیو در شبکه های اجتماعی
پخش خودکار موزیک و ویدیو در شبکه‌های اجتماعی معضل دیگری است که برای اینترنت‌های محدود نظیر خدمات اینترنت کشورمان بسیار آزاردهنده و در برخی اوقات پرهزینه است ، پیشنهاد می‌کنیم پخش خودکار ویدیو را در شبکه‌های اجتماعی نظیر فیسبوک و دانلود خودکار ویدیو در شبکه‌های نظیر اینستاگرام را حتما غیرفعال کنید تا در حجم مصرفی اینترنت شما صرفه جویی شود.
6) آپلود فایل و درایو های ابری
بسیاری از کاربران فکر می‌کنند که مصرف ترافیک ماهانه اینترنت تنها به موضوع دانلود باز می‌گردد اما در بعضی از سرویس دهندگان اینترنت (ISP) میزان آپلود دیتای شما در اینترنت هم به عنوان ترافیک ماهیانه در نظر گرفته می‌شود و ممکن است شما دانلود چندانی نداشته باشید اما میزان آپلود فایل‌هایی که برای دوستان خود در اینترنت ارسال می‌کنید و موارد مشابه دیگر بالا باشد ، پس حتما قبل از آپلود فایل پیشنهاد می‌کینم که این مورد را برای ISP خود بررسی کنید چراکه آپلود فایل در برخی از آنها رایگان و در برخی دیگر جزو ترافیک ماهیانه محسوب می‌شود.
همچنین اگر از نرم‌افزارهای درایوهای ابری نظیر دراپ باکس (Dropbox) و وان درایو (OneDrive) بر روی سیستم خود استفاده می‌کنید حتما پیشنهاد میکنیم آپلود فایل ها را زمان‌بندی و از حالت خودکار خارج کنید تا میزان مصرف دیتا ارسالی و سرعت اینترنت را کنترل کنید.
7) آپدیت خودکار آنتی ویروس‌ها
این مورد را می‌توان جزو آپیدت نرم‌افزارها محسوب کرد اما متاسفانه بسیاری از کاربران آنتی ویروس‌ها را جزو نرم‌افزارها حساب نمی‌کنند و فایل‌های آپدیت شده را کم حجم می‌دانند اما در صورتی که هر چند وقت یکبار تغییرات اساسی در هسته و دیتابیس نرم‌افزهای آنتی ویروس انجام می‌شود که برای آپدیت آن به نسخه‌های بالاتر نیاز به دانلود فایل‌های نسبتا با حجم بالا لازم است ، اگر حجم اینترنت شما محدود است پیشنها می‌کنیم آپدیت دستی آنتی ویرویس‌ها را فعال کنید و یا از آنتی ویروس‌های سبک استفاده کنید.
8) چت تصویری و تماس آنلاین صوتی
ما قبلا بهترین نرم افزار های رایگان تماس تصویری را معرفی کردیم اما نکته ای که باید در استفاده از آنها و برنامه تماس های صوتی مثل واتس اپ و. به آن توجه کنیم این است که مصرف دیتای و حجم اینترنت این نرم افزارها بسیار بالاست و اگر از چت های ویدیویی با نرم افزارهای نظیر اسکایپ ، ایمو و.. یا تماس های صوتی استفاده میکنید باید بدانید که حجم دیتای رد و بدل شده این برنامه ها بسیار زیاد است و تقریبا اگر چند ساعت از آنها مداوم استفاده کنید حجم اینترنت شما را به طور چشمگیری کاهش میدهند.
9) استفاده از شبکه اینترنت شما توسط دیگران
اگر تمامی موارد فوق را بررسی نمودید و مطمئن هستید که مصرف شما با مدت زمان اتمام حجم ترافیک اینترنت شما نامتوازن و مشکوک است پیشنهاد می‌کنیم شبکه اینترنت خود را بررسی کنید و در صورتی که از مودم وایفای استفاده می‌کنید حتما رمز آن را تغییر دهید و موارد امنیتی مودم مثل مک فیلترینگ و.. را فعال کنید.
10) ویروس ، تروجان و پاپ آپ ها
شاید این مورد در نگاه اول چندان منطقی به نظر نرسد اما موارد بسیار متعددی وجود دارد که برخی تروجان ، بدافزار و ویروس‌های سیستم‌های کامپیوتری در صورت وجود شبکه اینترنت در دستگاه قربانی ، خود را آپدیت می‌کنند و اطلاعات شخص را به صورت مخفیانه به سرورها و.. ارسال می‌کنند و باعث کندی سرعت اینترنت و مصرف حجم نت می‌شوند. پیشنهاد می‌کنیم که حتما سیستم خود را همواره با آنتی ویرویس‌های معتبر اسکن کنید.
علاوه بر این برخی از این نرم‌افزارها و ویروس‌ها خود را به صورت پیش‌فرض یه صفحه خانگی مرورگر شما تبدیل می‌کنند و یا افزونه‌های‌های پاپ آپ بر روی سیستم شما نصب می‌کنند که هر چند دقیقه یکبار وبسایت‌هایی در سیستم لود می‌کنند، تمامی این موارد در بلند مدت می‌توانید در سرعت و حجم اینترنت شما تاثیر گذار باشد.
11) پادکست و رادیو های اینترنتی
اگر اهل پادکست و ردایوهای اینترنتی هستید باید بدانید که برخلاف تصور برخی از کاربران که آنها دیتای کمی برای پخش مصرف می‌کنند حجم نت شما به شدت در طی مدت زمان کوتاه کم می‌شود ، اگر مشتری پر و پا قرص این دسته از استریم‌های زنده هستید باید به فکر افزایش ترافیک نت خود باشید.
12) چک کردن روزانه سایت‌هایی که دیتا زیادی در صفحه بارگذاری می‌کنند
برخی از سایت‌های دارای دیتاهای با حجم بالا هستند مثل سایت‌های دانلود عکس، نقشه‌های گوگل، سایت‌های دانلود موزیک که پیش‌فرض ویدیو یا آهنگ‌های جدید را لود و پخش می‌کنند ، در صورتی که به صورت مداوم به آنها سر می‌زنید پیشنهاد می‌کنیم در بخش تنظیمات مرورگر یا از طریق افزونه‌های موجود از دانلود اتوماتیک عکس، موزیک و ویدیوها جلوگیری کنید.
13) مشکلات و اشتباهات سرویس دهنده اینترنت شما
در صورتی که با وجود بررسی و رعایت موارد بالا باز هم به شکل مشکوک و بسیار زودتر از حد انتظار ترافیک ماهیانه اینترنت شما تمام شده است و هنوز علت آن مشخص نیست پیشنهاد می‌کنیم این موضوع را با تماس با بخش پشتیبانی شرکت سرویس دهنده اینترنت خود در میان بگذارید تا مصرف دیتا شما بررسی شود .
اکثر این شرکت دارای بخش پنل کاربری در سایت خود هستند و نمودار مصرف و اطلاعات ریز حجم آپلود و دانلودهای شما در ساعات مختلف روز در آن مشخص شده است، همچنین گاها در برخی موارد مشکل از سمت سرویس دهنده اینترنتی نیز ممکن است باشد و با اطلاع رسانی شما احتمال رفع مشکل وجود دارد.