IMG-LOGO

آئین کار نگهداری کیوی در سردخانه

4 سال قبل

آئین کار نگهداری کیوی در سردخانه

مقدمه

میوه کیوی از خانواده  Actinidiacea، شامل بیش از ۵۰ گونه است که از آن میان امروزه در دنیا سه نوع برای کشت و تولید مطرح می باشد.

Actinidia (Chinensis, Arguta, Kolomikta)

از لحاظ اقتصادی و تجاری نوع Ac. Chinensis اهمیت زیادی دارد.

مبدأ اصلی این گیاه را در جنوب چین جستجو کرده‌اند. در سال ۱۹۰۶ بذر آن از چین به زلاند نو برده شده و میوه این گیاه در دهه ۱۹۵۰ در ردیف کالاهای صادراتی و تجاری دنیا قرار گرفت. نام قدیمی آن Chinese gooseberry بوده که به تدریج به دلیل شباهت ظاهری این میوه به کیوی (نام پرنده ای در زلاندنو) به کیوی تغییر نام داد. به طوری که از سال ۱۹۷۴ نام کیوی فروت در سطح بین المللی پذیرفته شد.

در زلاندنو تقریبا از ۵۰ سال پیش شرایط نگهداری کیوی مورد مطالعه قرار گرفت.

در ایران اولین بار در سال۱۳۴۷ دو اصله نهال کیوی در رامسر کاشته شد که به منظور بررسی‌های مقدماتی و اقلیم‌پذیری تحت نظر ایستگاه تحقیقات کشاورزی قرار داشت. در سال ۱۳۵۰ در حالی که سرمای شدید زیر صفر به درختان مرکبات صدمات زیادی وارد کرد هیچ گونه آثار سرمازدگی بر روی این نهال‌ها مشاهده نگردید. در سال‌های بعد از طریق موسسه اصلاح و تهیه نهال و بذر وزارت کشاورزی واریته‌های اقتصادی کیوی از جمله هایوارد از کشورهای فرانسه و ایتالیا وارد کشور شد.

هایوارد بی شک بهترین نوع کیوی است که تاکنون کشت شده است. میوه‌ها درشت و شکل و اندازه آنها کاملاً یکنواخت و بازارپسند بوده و محصول آن برای صادرات بسیار مناسب می‌باشد.

کار تکثیر نهال بین علاقمندان به کشت کیوی به صورت تجاری در ایران عملاً از حدود سال ۱۳۶۳ آغاز شد و محصول کیوی از سال ۱۳۶۷ به بازارهای داخلی عرضه گردید.

اولین محموله در سال ۱۳۶۸ به طور آزمایشی در یکی از سردخانه‌های استان مازندران نگهداری شد که به علت تجربه کم و آگاهی ناکافی، میوه‌ها نرم شدند. به تدریج با افزایش دانش فنی، نگهداری میوه کیوی در سردخانه‌ها افزایش یافت.

در حال حاضر در کشور ما سطح ۲۵۰۰ هکتار زیر کشت کیوی است. با توجه به ضایعات و بیماریهای انباری کمتر کیوی نسبت به مرکبات و همچنین خواص تغذیه‌ای بالا به لحاظ داشتن موادمعدنی و ویتامین‌ها به خصوص ویتامین C و فیبر و آنزیم‌ها کشت آن بسیار توصیه می‌شود.

البته در این خصوص شایان ذکر است که همگام با توسعه افزایش سطح زیر کشت باید اقداماتی موثر در جهت تاسیس سردخانه‌های مجهز و به کارگیری مسئولین کنترل کیفی آگاه و ترابری مناسب هنگام صادرات انجام داد.

 اصطلاحات و تعاریف

در این استاندارد اصطلاحات و یا واژه‌ها با تعاریف زیر به کار می‌رود :

 میوه کیوی

به میوه رقم‌های مختلف درختچه Actinidia delisiosa از خانوادهActinidiacea  گفته می‌شود.

 رقم هایوارد

هایوارد به رقم اصلاح شده گونه Actinidia chinesis گفته می‌شود که به نام اصلاح کننده آن هایوارد رایت نامگذاری شده است .

سردخانه

به مجموعه‌ای از ساختمان و تجهیزات گفته می‌شود که بتواند شرایط ویژه نگهداری کیوی را از دید دما و دم نسبی و دیگر شرایط موردنیاز تامین کند.

رسیدن کیوی

به حالتی از کیوی گفته می‌شود که از دید فیزیولوژیک بالندگی بسنده داشته و ترکیبات شیمیایی آن کامل شده باشد.

 بریکس

به مواد جامد محلول در آب گفته می‌شود که به وسیله دستگاه رفرکتومتر میزان آن بر پایه درصد سنجیده می‌شود.

گاز اتیلن

یکی از گازهای فرار است که در اثر فعالیت‌های حیاتی میوه از آن خارج شده و موجب رسیدن کیوی می‌شود.

سفتی بافت میوه

به معیاری در تعیین دوره نگهداری و رسیدن میوه گفته می‌شود که با دستگاه پنترومتر (با نوک ۸ میلیمتری) اندازه‌گیری می‌شود .

نرمی

هنگامی که با فشار ملایم بین دو انگشت، ایستادگی گوشت میوه  از دست برود به آن نرم گفته می‌شود.

بد شکلی

به هرگونه ناهنجاری در شکل طبیعی میوه گفته می‌شود.

اصول نگهداری کیوی در سردخانه

نگهداری در دمای کم به منظور

  • کند کردن تنفس و سایر فعالیتهای حیاتی میوه

  • کم و محدود کردن فعالیت باکتریها و قارچها و جلوگیری از فساد میوه
  • جلوگیری از تغییرات سریع کیفی میوه مانند رسیدگی بیش از حد و نرمی میوه
  • نگهداری در دمه نسبی بالا به منظور
  • کاهش تبخیر شدید و حفظ طراوت میوه و جلوگیری از چروکیدگی
  • خارج کردن گازهای فرار ناشی از فعالیتهای حیاتی میوه

با نگهداری در سردخانه با هوای کنترل شده، مدت نگهداری کیوی طولانی‌تر می‌شود.

برداشت

زمان برداشت

میوه را باید هنگامی برداشت نمود که طولانی‌ترین عمر نگهداری را در سردخانه داشته باشد.

کیوی باید زمانی چیده شود که اندازه مواد جامد محلول (بریکس) آن کمینه ۲/۶ باشد. در این هنگام میوه ، کامل اما سفت و نرسیده است.

میوه‌هایی که هنگام برداشت، بریکس کمتر از ۲/۶ دارند علاوه برآنکه نمی‌توان آنها را در سردخانه بخوبی نگهداری کرد پس از رسیدن نیز مزه و طعم مطلوب نخواهند داشت .

یادآوری: ایده‌آل آن است که اندازه بریکس در هنگام برداشت ۹-۷ باشد .

سفتی بافت کیوی هنگام چیدن باید حدود  10-7 kgf باشد .

کیوی را باید هنگام خنکی هوا چید و مراقب بود قطرات باران و شبنم بر روی آن نباشد.

نحوه برداشت

کارگران باید آموزش دیده، ناخن‌ها کوتاه و دستکش نرم نخی بدست داشته باشند تا از ایجاد صدمه به پوست میوه جلوگیری گردد. میوه‌ها بادست چیده شده داخل کیسه‌های میوه چینی قرار می‌گیرند. در این مرحله با وجود ظاهر کاملا سفت، میوه‌ها به راحتی در اثر بی‌احتیاطی دچار آسیب خواهند شد. وقتی کمینه بالندگی در باغ کیوی مشاهده شد می‌توان میوه را در یک چین برداشت نمود زیرا معیارهای ظاهری جهت جداسازی میوه بالنده از غیر آن وجود ندارد .

یادآوری: میوه کیوی باید بدون دم چیده شود .

پس از برداشت

دو عامل محیطی که بزرگترین اثر را در نرمی میوه پس از برداشت دارند دمای بالا و وجود اتیلن است. میوه باید در باغ تا هنگام حمل و نقل در سایه نگه‌داشته شود . همچنین دمای بالای میوه برداشت شده باید به سرعت کاهش یابد به گونه‌ای که ترجیحا در ۲۴ ساعت و ناچارا ۴۸ ساعت پس از برداشت بایستی دمای میوه را به ۴ درجه سلسیوس رساند تا بیشینه مدت نگهداری بدست آید. در غیر اینصورت آب میوه به سرعت تبخیر شده که با حدود ۴-۳ % کاهش آب به ویژه در انتهای ساقه‌ای میوه (جای کنده شدن دم میوه) ممکن است چروکیدگی ایجاد شود.

یادآوری ۱: پس از برداشت تا رسیدن به سردخانه باید از هر عملی که موجب آسیب دیدگی میوه می‌گردد مانند (پرتاب کردن، زخمی کردن، فشردن و …) خودداری کرد.

یادآوری ۲: باید مراقب بود تا میوه در همه مراحل جابجایی و ترابری و نگهداری در معرض اتیلن قرار نگیرد .

آماده سازی میوه

پس از برداشـت و قـبل از بسته‌بندی، آماده سـازی میوه به شرح زیر به وسیله تجهیزات مناسب مربوط انجام می‌شود.

تمیز کردن

ابتدا در مرحـله تمیز کـردن و برس زنی، ذرات کوچک و برگ‌ها و باقی مانده‌های دیگر (زائده‌های مربوط به باغ) از سطح میوه برداشته می‌شوند.

جور کردن

سپس میوه وارد مرحله جور کردن شده که معمولا تعداد ۸-۶ نفر کارگر در دو طرف میز بازرسی میوه‌های آسیب دیده و لکه دار و بد شکل را جدا می‌کنند.

درجه بندی

بلافاصله پس از جور کردن، باید عمل درجه‌بندی را انجام داد. در این صورت میوه‌های درجه‌بندی شده و با اندازه معلوم در سالن‌های نگهداری جای مشخصی داشته که هم برای صاحب کالا از نظر بازاریابی و هم برای مسئول سردخانه از نظر نحوه خروج کالا مفید خواهد بود.

بسته بندی

جهت بسته‌بندی بایستی از جعبه‌های پلاستیکی با ارتفاع بیشینه ۳۰ سانتی‌متر استفاده کرد.

گنجایه‌های مورد استفاده نباید آلوده به قارچ و میکروارگانیسم‌های دیگر باشند پس باید پیش از قراردادن میوه ضدعفونی شوند.

گنجایه‌های مورد استفاده برای بسته‌بندی ضمن داشتن منافذ لازم برای رسیدن هوای سالن سردخانه به میوه‌ها باید به اندازه کافی مقاوم بوده و برآمدگی تیز که به میوه آسیب وارد نماید نداشته باشند.

کارهای مربوط به سردخانه گذاری

در صـورتی که دمـای میوه قبـلاً‌ کاهش نیافته باشـد می‌تـوان دمـای آن را در آمادگاه کاهـش داد. (پیش سرد کردن)

پس از پایین آمدن دمای میوه گنجایه‌های حاوی آن را باید به سالن‌های اصلی نگهداری انتقال داد. در مواردی که میوه‌های متعلق به چند باغدار در یک سالن نگهداری شوند حتماً‌ باید جدا از یکدیگر قرار گیرند.

یادآوری: سالن‌های نگهداری در سردخانه بایستی قبل از ورود میوه ضد عفونی گردند به این ترتیب که ۴۸ ساعت در فضای بسته تحت عمل ضد عفونی با قارچ‌کش‌های مجاز قرار گرفته سپس به مدت یک هفته هوادهی شوند.

شرایط بهینه نگهداری

دما

دمای بهینه برای نگهداری میوه ۵/۰ ± ۰ درجه سلسیوس سفارش می‌گردد .

یادآوری: ازدمای پایین تر از ۵/۰ – درجه سلسیوس به منظور سالم نگهداشتن میوه و جلوگیری از یخ‌زدگی احتمالی آن باید اجتناب کرد .

اگر میوه در دمای ۲ درجه سلسیوس نگهداری شود کاهش مدت نگهداری ۲-۱ ماهه در مقایسه با دمای صفر درجه سلسیوس پیش بینی می‌شود .

افزایش دما از صفر درجه سلسیوس به ۵ درجه سلسیوس باعث دو برابر شدن عمل تنفس و تقریبا نصف شدن دوران نگهداری می‌شود. همچنین میوه در دمای ۵ درجه سلسیوس سه برابر سریع تر از دمای صفر درجه سلسیوس نرم خواهد شد.

دمه نسبی

دمه نسبی مناسب برای نگهداری میوه ۹۵ – ۹۰ % سفارش می‌گردد .

یادآوری: تندی گردش هوا برای تامین دما و دمه نسبی یکنواخت باید به گونه‌ای باشد تا از ایجاد شبنم یا ژاله روی میوه و پوسیدگی جلوگیری گردد.

تمام میوه‌های تازه بعد از برداشت آب از دست داده و در نتیجه کاهش وزن پیدا می‌کنند.

اگر چه میزان از دست دادن رطوبت با شرایط دمای هوای محیط، دمای بافت میوه و تندی گردش هوا برحسب زمان تاثیر می‌پذیرد، اما فاکتور عمده در کاهش وزن بعد از سرد شدن میوه و نگهداری در صفر درجه سلسیوس، رطوبت نسبی هوای اطراف میوه است. کاهش وزن در میوه کیوی می‌تواند با کاهش ناچیزی در سفتی بافت همراه باشد .

اتیلن

اندازه گاز اتیلن در هوای سالن سردخانه ppb(1) 10-5 سفارش می‌گردد .

تاکید می‌شود با توجه به حساسیت میوه کیوی نسبت به اتیلن باید سعی کرد میوه در مراحل بعد از برداشت و نگهداری در معرض اتیلن قرار نگیرد.

کیوی نباید با میوه‌های دیگر که تولید اتیلن می‌کنند ترابری و نگهداری شود مانند سیب ، گلابی و موز. زیرا باعث نرمی میوه شده و به گونه موثری دوره نگهداری و فروش میوه رامحدود می‌کنند.

میزان اتیلن باید براساس نظمی پایش شود. تهویه مداوم در طول نگهداری باعث کاهش سطح اتیلن می‌گردد .

یادآوری: باید از لیفتراک‌هایی که با نیروی باتری کار می‌کنند بهره گرفت.

عمر نگهداری

عمر نگهداری میوه کیوی با پیروی از شرایط بهینه نگهداری بیشینه ۶ ماه می باشد.

بازرسی میوه در سردخانه

در طول دوره نگهداری جهت شناسایی به موقع ضایعات احتمالی و آگاهی از چونی میوه باید به گونه‌ای مرتب از آن نمونه‌برداری کرد و نمونه‌ها را مورد بررسی دقیق قرار داد. در صورت مشاهده هرگونه ناهنجاری در حد امکان از پیشرفت آن جلوگیری نموده و در غیر اینصورت نسبت به عرضه در بازار باید عمل نمود.

ضایعه‌های دوران نگهداری

بطور کلی بین بیماری‌های بعد از برداشت و ناهنجاری‌های فیزیولوژیکی باید فرق گذاشته شود .

ناهنجاری‌های فیزیولوژیکی

آسیب برخاسته از یخ زدن

در این ناهنجاری حالت نیم‌شفافی (ماتی) گوشت میوه در انتهای ساقه‌ای شروع شده و به سوی انتهای جوانه‌ای میوه پیشرفت می‌کند. بافت میوه‌های حساس در نگهداری طولانی تا حدی زرد می‌شوند.

آسیب یخ‌زدن در میوه‌های زود هنگام چیده شده هنگامی که در دمای زیر صفر درجه سلسیوس نگهداری شوند و یازمانی که میوه‌ها در باغ در معرض یخبندان ناگهانی قرار گیرند اتفاق می‌افتد. میوه‌های که در اواخر فصل یخ می‌زنند معمولا در قسمت شانه میوه، سلول‌ها متلاشی شده و موجب جمع شدگی انتهای ساقه‌ای میوه می‌شود .

سختی میانی

این ناهنجاری با قرار گرفتن میوه کیوی در معرض اتیلن و میزان CO2 بالاتر از ۸ درصد در سالن نگهداری ایجاد می‌شود. در این حالت اندرون میوه نرسیده و سخت و چوبی می‌ماند در حالیکه باقی بافت آن نرم و رسیده و آب افتاده شده و سبز تیره می‌گردد .

خرابی درونی

نشانه آن با بی‌رنگی خفیف در انتهای جوانه‌ای میوه شروع می‌شود . با گذشت زمان در اطراف انتهای جوانه‌ای میوه پخش شده و بخش وسیعی را در بر می‌گیرد .

با پیشرفت این اختلال نوعی دان دان شدن (شنی) بافت زیرین پوست میوه دیده می‌شود.

نیم شفافی پریکارپ

این اختلال هم در میوه انبار شده در هوای معمولی و هم هوای کنترل شده سالن با دمای صفر درجه دیده می‌شود. نشانه آن به صورت لکه‌های نیم شفاف (مات) در بافت بیرونی پوست در انتهای قلمی شکل ظاهر می‌شود که ممکن است به کناره‌ها پیشرفت کند نیم شفافی پریکارپ را می‌توان بعد از ۱۲ هفته نگهداری در صفر درجه سلسیوس مشاهده نمود. حضور اتیلن در فضای سالن نگهداری باعث شدت پیشرفت نشانه‌ها می‌شود .

سفیدک میانی

لکه‌های مجزای روشن در بافت میانی میوه می‌تواند تحت تاثیر بالا رفتن CO2 و اتیلن به مدت بیش از ۳ هفته در دمای صفر درجه سلسیوس بوجود آیند . در واقع ترکیب CO2 و اتیلن مانع تبدیل نشاسته به قند می‌گردد.

بیماری پس از برداشت

بوتریتیس

این بیماری علاوه بر کشور ما در همه مناطق کشت کیوی اعم از نیوزیلند ، ایالات متحده امریکا، شیلی، یونان و ایتالیا ممکن است اتفاق افتد. بوتریتیس مهمترین بیماری انباری کیوی است. بیماری توسط قارچ Botrytis Cinerea ایجاد که در محیط کشت آزمایشگاهی تولید کپک خاکستری روشن متمایل به قهوه‌ای می‌نماید .

شایع‌ترین نشانه آن، پوسیدگی نرم در انتهای ساقه‌ای میوه و یا در محل زخم‌هاست.

بافت آلوده، تیره رنگ و آبدار می‌شود . آلودگی اولیه می‌تواند در هر زمان از پایان جوانه زنی تا برداشت در قسمت‌های مستعد بوجود بیاید . سپس در دوره نگهداری در شرایط مناسب رطوبتی پیشرفت می‌کند و داخل میوه سالم پخش می‌شود.

یادآوری: دیگر بیماری‌هایی که ممکن است به کیوی آسیب بزنند به شرح زیر می باشند: 

Alternaria rot – Blue mold – Dorthiorella rot – Phoma rot – Phomopsis rot – Sclerotinia rot – Mucor rot -Buck shot rot

هوای کنترل شده

هوای کنترل شده به همراه کنترل دما، دمه و گاز اتیلن در سردخانه برای افزایش عمر نگهداری میوه استفاده می‌شود .

هـوای داخل سالن‌های نگهـداری به گونـه‌ای تغییـر داده می‌شود که میـزان اکسیـژن آن کمتـر و دی‌اکسیدکربن آن بیشتر از هوای معمولی باشد .

میزان اکسیژن هوای سالن سردخانه باید به ۲ % و دی اکسیدکربن آن به ۵ % برسد .

عامل اصلی متابولیسم، اکسیژن است لذا با کاهش میزان آن در محیط می‌توانیم از فعالیت متابولیکی میوه بکاهیم . دی اکسید کربن نیز اثر خنثی‌کنندگی روی اتیلن دارد و البته باید توجه داشت که اندازه بیش از حد آن زیان‌هایی به دنبال دارد .

تحقیقات نشان داده که افزایش گاز CO2 نسبت به افزایش گاز O2 تاثیر بیشتری در نرمی غشاء داخلی و خارجی میوه دارد.

هوای کنترل شده در سالن‌هایی قابل انجام است که غیر قابل نفوذ گازها ساخته شده باشند و دارای دستگاه‌های اندازه‌گیری O2 و CO2 و اتیلن باشند .

میوه‌ها برای نگهداری، بیشینه یک هفته بعد از برداشت باید در شرایط فوق قرار گیرند .

از فواید مهم هوای کنترل شده حفظ سختی بافت میوه و کاهش شیوع بوتریتیس است . در هر دو شرایط نگهداری (هوای معمولی و کنترل شده) میوه‌های با اندازه بزرگ سرعت نرم شدن کندتر نسبت به میوه‌های کوچکتر دارند . میوه را در هوای کنترل شده می‌توان به مدت بیشینه ۱۶ هفته بیشتر در مقایسه با هوای معمولی نگهداری نمود و همچنین طبق بررسی پژوهشگران در این شرایط ۳ برابر سرعت نرم شدن کاهش می‌یابد .

سیستم پیش بینی بوتریتیس در سرد خانه

تحقیقات نشان داده که بهترین کنترل بوتریتیس با دو سمپاشی در مرحله شکوفه دادن و نیز دو سمپاشی پیش از برداشت میوه کیوی قابل انجام است . از آنجا که کاهش بیماری بوتریتیس با انجام چهار مرحله سمپاشی ممکن است اقتصادی نبوده و همچنین خطر مقاوم شدن میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا و احتمال سرطان‌زایی را به دنبال دارد جهت پیش بینی سطوح بوتریتیس در سردخانه سیستم پایش باغ گستـرش پیـدا کرده است که به شـرح زیـر می‌باشـد:

این سیستـم از طـریق پلیت‌گذاری انتهای ساقه‌ای میوه در محیط کشت  (P.D.A) و بررسی میزان پرگنه‌های رشد کرده به وسیله قارچ بوتریتیس سینه ره آ (عامل کپک خاکستری) عمل می‌کند به گونه‌ای که تعداد ۶۰ میوه از هر باغ برای اجرای این سیستم کافی است و تعداد پلیت‌ها برای ۶۰ میوه باید بیش از ۳۰۰ تا باشد .

لازم به ذکر است که بهترین زمان نمونه‌برداری میوه چهار ماه پس از گرده‌افشانی خواهد بود.

پس از بررسی نتایج آزمونها چنانچه بیش از ۶ % کپک خاکستری در سردخانه پیش بینی شود سمپاشی پیش از برداشت میوه با وینکلوزولین ضروری است و اگر کمتر از ۶ % باشد بهره گیری از این قارچ کش نیازی نیست .

اگر قرار است میوه تا ۳ ماه پس از برداشت به بازار عرضه شود می‌توان سمپاشی با وینکلوزولین را یک هفته قبل از برداشت انجام داد، ولی چنانچه قرار است میوه بیش از ۳ ماه در سرد خانه نگهداری شود بایستی به منظور کاهش قابل توجه فساد انباری ناشی از بوتریتیس دو هفته و نیز یک هفته قبل از برداشت کیوی، آن را با قارچ‌کش وینکلوزولین سمپاشی نمود.